CMC19 Proceedings Volume

CMC19 Programme Booklet

Conference Programme

Conference room Lockwitz/Lausitz, ground floor


Tuesday, 4 September

09:00 - 09:30 Registration
 
09:30 - 10:00 Opening Ceremony
 
10:00 - 10:30 Invited Talk

Gheorghe Paun
Membrane Computing after 20 Years
 
slides
10:30 - 11:00 Coffee Break
 
Session 1 Theoretical Insights
Chair: Jose M. Sempere
 
11:00 - 11:40 A. Leporati, L. Manzoni, G. Mauri, A.E. Porreca, C. Zandron
Solving QSAT in Sublinear Depth
Best Paper Award
 
slides
11:40 - 12:20 A. Alhazov, R. Freund, S. Ivanov, S. Verlan
Tissue P Systems with Point Mutation Rules
 
12:20 - 14:00 Lunch Break
 
Session 2 Variants of P Systems I
Chair: Claudio Zandron
 
14:00 - 14:40 R. Ceterchi, A.K. Nagar, K.G. Subramanian
Chain Code P System Generating a Variant of the Peano Space-filling Curve
 
14:40 - 15:20 A. Henderson, R. Nicolescu
Actor-like cP Systems
 
slides
15:20 - 16:00 M. Gheorghe, F. Ipate, R. Lefticaru, A. Turlea
Testing Identifiable Kernel P Systems using an X-machine Approach
Best Student Paper Award
 
slides
16:00 - 16:30 Coffee Break
 
Session 3 Variants of P Systems II
Chair: Radu Nicolescu
 
16:30 - 17:10 J.M. Sempere
Decision Trees and Random Forests Modeling by using P Systems
 
slides
17:10 - 17:50 G. Ciobanu, E.N. Todoran
A Semantic Investigation of Spiking Neural P Systems
 
slides
17:50 - 18:30 B. Aman, G. Ciobanu
Adaptive P Systems
 
slides
Wednesday, 5 September

09:30 - 10:30 Keynote

Erzsébet Csuhaj-Varjú
How Membrane Computing Influences Theoretical Computer Science
 
slides
10:30 - 11:00 Coffee Break
 
Session 4 Applications I
Chair: Alberto Leporati
 
11:00 - 11:40 P. Sosik, V. Smolka, J. Bradik, M. Garzon
Modeling Plant Development with M Systems
 
slides
11:40 - 12:20 B. Förster, T. Hinze
Towards Automated Analysis of Belousov-Zhabotinsky Reactions in a Petri Dish by Membrane Computing using Optic Flow
 
slides
12:20 - 14:00 Lunch Break
 
14:00 - 15:00 Invited Talk

Thomas Preußer
A Brute-Force Solution to the 27-Queens Puzzle Using Distributed Computation
 
slides
15:00 - 15:30 Coffee Break
 
Session 5 Membrane-based Algorithms
Chair: Rudolf Freund
 
15:30 - 16:10 X. Song, H. Peng, J. Wang, G. Ning, T. Wang, Z. Sun, Y. Xia
On Small Universality of Spiking Neural P System with Multiple Channels
 
slides
16:10 - 16:50 S. Yan, J. Xue, X. Liu
An Improved Quicksort Algorithm Based on Tissue-like P Systems with Promoters
 
16:50 - 17:10 R. Nicolescu
Presentation of ACMC2018 Venue
 
17:10 - 17:30 G. Paun
Presentation of (E)CMC20 Venue
 
17:30 - 19:00 SC and IMCS Meeting
 
Thursday, 6 September

09:30 - 10:30 Invited Talk

Alberto Leporati
Time and Space Complexity of P Systems - And Why They Matter
 
slides
10:30 - 11:00 Coffee Break
 
Session 6 Applications II
Chair: Gheorghe Paun
 
11:00 - 11:40 M.A. Martinez-Del-Amor, D. Orellana-Martin, I. Perez-Hurtado, L. Valencia Cabrera, A. Riscos-Nunez, M.J. Perez-Jimenez
Simulation of Computing P Systems: A GPU Design for the Factorization Problem
 
slides
11:40 - 12:20 A. Melcher, I. Vukorep, T. Hinze
Construction of Stable and Lightweight Technical Structures Inspired by Ossification of Bones using Osteogenetic P Systems
Best Paper Award
 
slides
12:20 - 14:00 Lunch Break
 
14:00 - 18:30 Touristic Excursion
  • Guided sightseeing and bus tour
  • Highlights of the city centre
  • Baroque parks and gardens
  • Pillnitz - palaces in Chinese style, museum, and park
  • Vineyards along the Elbe river
  • Dresden funicular railway

  •  

  •  
18:30 - 22:30 Dinner

Restaurant Luisenhof Dresden
Bergbahnstraße 8, 01324 Dresden


 
Friday, 7 September

09:30 - 10:30 Invited Talk

Stefan Schuster
Algebra Meets Biology
 
slides
10:30 - 11:00 Coffee Break
 
Session 7 Late Contributions
Chair: Thomas Hinze
 
11:00 - 11:30 L. Cienciala, L. Ciencialova, E. Csuhaj-Varjú, G. Vaszil
Verifying APCol Systems
 
slides
11:30 - 12:00 H. Happe
Chemical Analog Computing with Negative Numbers
 
slides
12:15 - 12:30 Awards and JMC Nominations
 
12:30 - 12:45 Closing